Otobüs Anonsları

 

 

Özellikle şehirler arası yolculuklarda ihtiyaç molaları vermek için belirli aralıklarla kurulmuş dinlenme tesisleri, hayat kurtarıcıdır. Hem ihtiyaç gidermek, hem de çeşitli hediyelikler almak için idealdir. Bu dinlenme tesislerindeki yolcu sayısı yüksek olup, bu yolcular için kısa ve melodik anonslar yapılmaktadır.

Dinlenme Tesisi Anonsları Özellikleri

Dinlenme tesislerinde bilgilendirme amacıyla yapılan anonslar, eskiden canlı olarak duyulurken; artık önceden hazırlanan metinlerin kayıttan okunmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu metinlerle yolcuların her durumda algılamasının sağlanması amaçlanmaktadır.

Otobüs yolcuları için 3 veya 4 kez bilgilendirme yapılırken; otobüs anonslarında mola süresi başlangıç ve bitiş saatleri ile otobüs kalkış zamanı hakkında bilgi verilir. Amaç yolcunun dinlenme tesisinde kalmaması ve yolculuğa zamanında devam edilmesidir.

Genel olarak bay veya bayan seslendirme sanatçısının yaptığı otobüs anonslarında genel olarak enstrümantal bir müzik kullanılır. Tesis anonslarında ise otobüs firmasının ismi, güzergâhı ve plakası okunmaktadır. Plaka okunmasındaki amaç aynı otobüs firmasının farklı güzergâhlara giden araçlarının bulunma ihtimalidir. 30 dakika olarak belirtilen mola süreleri için yapılan bilgilendirme ardından yolcuların otobüsteki yerlerini almaları istenir.

 Otobüs Anonsu Örneği

Dinlenme tesislerinde otobüs ile seyahat edenlere yönelik yapılan anonslardır. Yolcuların rahat ve konforlu yolculuklarının, mola süresi boyunca da bilgilendirmelerle devam etmesi için yapılır. İyi dileklerle karşılama ve uğurlama yapılmalıdır. Türkiye’de bu konuya özellikle dikkat edilmekte; tesisler oldukça dikkatli, özenli ve profesyonel bir tutum sergilemektedir.

  • Otobüs Tesis Girişi:İstanbul istikametinden Ankara istikametine gitmekte olan Ulusoy Turizm’in sayın yolcuları, Bolu Dağı Ulusoy Tesisleri’ne hoş geldiniz. Otobüsümüz 30 dakika çay ve ihtiyaç molası vermiştir. Mola süresi bitiminde otobüsteki yerlerinizi almanız önemle rica olunur. Teşekkür ederiz.”
  • Otobüs Tesis Çıkışı:Lütfen dikkat! İstanbul istikametinden Ankara istikametine gitmekte olan Ulusoy Turizm’in sayın yolcuları, aracınızın hareket saati gelmiştir. Yerlerinizi almanız önemle rica olunur. Hizmetinizde bulunan Bolu dağı Ulusoy dinlenme tesisleri hayırlı yolculuklar diler. Teşekkür ederiz.”

Son yıllarda özellikle turizm bölgelerindeki dinlenme tesislerinde İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça olarak yapılmaya başlanmış, yabancı turistler için de bilgilendirme yapılır hale gelmiştir. Akdeniz bölgesindeki belirli tesislerde özellikle ziyaret eden turistin ana diline göre Almanca, Rusça, Arapça ve İngilizce seslendirmeler yapılmaktadır.

Otobüs anonsları ile hem otobüs şirketleri hem de yolcular daha keyifli yolculuklar yapmaktadırlar.

Otobüs İçi Anonsların Önemi

Yolculuk boyunca uyulması gereken kural ve hizmetler hakkında bilgilendirme yapılan otobüs içi anonslar, yolcuların keyifli bir yolculuk yapmasını amaçlamaktadır.