Rusça Santral Anonsu

Dünyanın ikinci büyük gücü olma özelliği ve kendine has dili ile en çok kullanılan diller arasında yer alan Rusça, Türkiye’de de ülkenin komşumuz olma ve ekonomik alışverişimiz olması sebebiyle oldukça yaygın bir dildir.

Rusça, Birleşmiş Milletler’in kabul ettiği resmî diller arasında yer alan ve dünyada en çok konuşulan dördüncü dildir. , Avrasya’da yaygın olarak konuşulan dil olma özelliği ile sırası ile Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Belarus da resmî dil olarak kullanılan Rusça, Slav dilleri ailesinden gelmektedir.

Rusça, eski Slav lehçesi Novgorod lehçesi ile oluşumunu tamamlamış ve günümüz Rusçası olarak karşımıza çıkmıştır. Kendine has lehçeleri bulunsa da genellikle Kuzey, merkez ve Güney Rus lehçeleri kullanılır.

 

Rusça Santral Anonsları

Rusça, birçok alanda olduğu gibi seslendirme alanında da yaygın kullanımı olan bir dildir. Telaffuzu özel olan bir dil olması sebebiyle ana dili Rusça olan profesyonel seslendirme sanatçıları tercih edilmektedir.

Son yıllarda Rusya’nın dublaj ve seslendirme sektöründe sağladığı başarı, kaliteli bay ve bayan seslendirme sanatçıları sinema ve televizyon sektörüne kazandırmayı getirmiştir.

Zor bir dil olduğu izlenimini veren Rusça, kişiye oldukça farklı perspektifler katmaktadır. Uzman kadroya sahip ve geniş referans ağı olan seslendirme ajansları ile çalışmanız hem ülkemize, hem de ekonomi alanında size fayda sağlayacaktır.

 Türkiye ile Rusya’nın İlişkileri

Türkiye ve Rusya’nın son dönemde artan ortak ekonomik anlaşmaları ve her iki ülkede de açılan şirketler nedeniyle Rus dilinde seslendirme oldukça önem kazanmıştır. Ana dilinde bilgilendirme yapan şirketler, olası aksaklıkların da önüne geçmiş oluyor.

Dil okulları sektöründe Türkiye’de en çok tercih edilen dillerin başında ilk olarak İngilizce, hemen ardından Rusça gelir. Sayının artması potansiyel iş gücü açısından Rusya’ya iş için giden kesimin sıkıntı yaşamamasını da getirmiştir. Dil okulları Rusya’da en çok Moskova’ da yer alırken, son yıllarda birçok yeni okul da hizmet vermeye başlamıştır.