Santral Seslendirme Metinleri

0
528

Şirketler için kurulumu yapılan maliyeti yüksek santral sistemleri, santrallere hayat veren santral seslendirme metinleri ile de farklı bir verim almanıza yardımcı olur. Türkiye’de tek düze üretkenliğin geçerli olduğu birkaç alandan biri olan santral seslendirmesi, metinlerle hayat bulduğu için şirketlerin de ekstra özen göstermesini gerektirir. Santral anonsları için tüm aşamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Dilerseniz, öncelikle bir kaç santral seslendirme örneği dinletelim sizlere. Sonrasında metinler konusunda aşağıda size gerekli olabilecek tüm açıklamaları okuyabilirsiniz.

Tam destek hattı için yapılan santral seslendirme örneği. Metinlerinizi hazırlarken dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

 

Little Caesars Ivr çalışmalarında yapılan mesaidışı anons örneğini sizinle paylaşmak istiyoruz. Emel sesimiz bu çalışmada tercih edildi.

 

Santral Anons Metinleri Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Santral metinlerinde en önemli konu, kendine has metinler ortaya koyabilmektir. Uzman kişiler tarafından profesyonelce hazırlanan metinler, bilgilendirme ve ufak süslemelerle son haline gelir. Verilen hizmetleri, hedef kitlenizi harekete geçirecek çağrıları, firmanızla bütünleşen bir tarzda metne aktarılır.
  • Karşılama metinlerinde kısa, net ve anlaşılır olmak esas olmalıdır kayıtlarınız. Arayan kişinin uzun süre bekletilmemesi esas alınmalı, kısa yönlendirmelerle doğru bilgilendirme yapılmalıdır.
  • Bir diğer önemli konu ise, departmanların dahili numaraya doğru bir şekilde yerleştirilmesidir. Yönlendirme ile doğru kişiye ulaşılması esas olmalıdır.

Santral Anons Metinlerinde Kullanılacak İfadeler

  • Santral anons metinleri, nazik ve zarif bir dil içermelidir. Müşteriye siz diye hitap eden, samimi bir dil tercih edilmelidir.
  • Kısa ve öz cümlelerle doğru yönlendirme yapılmalıdır. 

Santral Anons Metinleri İçin Örnekler

Birkaç örnek ile doğru imla kuralları olan santral metinlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Karşılama Anonslarına Örnek Metin

  • “A Firmasına hoş geldiniz. Dâhili numarayı biliyorsanız tuşlayınız. Bilmiyorsanız, Teknik için 1’ i, Satış için 2’ yi, Muhasebe için 3’ü, Proje geliştirme için 4’ü tuşlayabilirsiniz. Santrale bağlanmak için lütfen bekleyiniz.”

Mesai Dışı Anonsları Örnek Metin

  • “A firmasına hoş geldiniz. Şirketimiz mesai saatleri dışındadır. Mesai saatlerimiz, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arasındadır. Acil talepleriniz için +905193388900 numarasından ulaşabilirsiniz. Biiz aradığınız için teşekkürler.”

İngilizce Santral Anons Metinleri Örnekleri

Her dilde hazırlanabilen santral anons metinleri, çevirmenler tarafından yazılmalı veya kontrol aşamasından geçmelidir.

İngilizce Karşılama Anonsu

  • -“Welcome to ABC. If you know the extension number, please dial it. If not, please press 1 to be connected to our customer representative. For Finance Department, please press 2.”

İngilizce Mesai Dışı Anonsu

  • “Thank you for calling ABC. You have reached our office after hours. No one is available to take your call at the moment. Our working hours are Monday through Friday from 8am to 7pm Eastern European Time. Please leave a message with your name, and contact information. We will be happy to return your call during the next business day.”

Santral anons metni hazırlama aşamasında da firmamızdan destek alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 

 

TEILEN

CEVAP VER