Sesli Yanıt

Var olduğu andan bugüne iletişime ihtiyaç duyan insanoğlu, telefonun icadı ve yaygınlaşmasıyla iletişim çağına da girmiştir. Basit telefon tellerinin yardımıyla birbiriyle iletişime geçen insanlar, insanlık tarihi ve modern dünyanın kapılarının açıldığı bir sürece girmiştir. Bu daha sonra cep telefonu ve akıllı telefonlar, teknoloji desteği ile çağa ayak uydurma yoluna gitmiştir.

Sesli Yanıt Sistemi Uygulamaları

Ekonomik ve ticarî alanda birçok kuruluşa da ilham veren sesli yanıt sistemi, yani Ivr, telefon santrallerini, seslendirmeyi beraberinde getirmiştir. Önceleri kısa ve öz cümlelerden oluşan santral seslendirmeleri, zamanla çeşitlenmiş ve santral seslendirmesi de kendi içinde birçok kola ayrılmıştır. Bu, teknik anlamda Sesli Yanıt Sistemi, Ivr olarak ifade ediliyor.

Genel olarak santral anons olarak kabul edilen seslendirme, yaygınlaşarak ve teknik terimler eklenerek günümüzde olmazsa olmazlar arasına girmiştir.

Teknolojinin IVR Sistemini Ortaya Çıkarması

İnsan gücünün kullanıldığı iletişimde artık bilgisayar ve sanal ortamlar keşfedilmekte, insanların bu sektörü kurulu bir saat gibi işlemesi yeterli olmaktadır. Bu teknolojik gelişmeler son derece özverili ve uzun süren AR-GE çalışmaları ve mühendislik projeleri ile hayat bulmaktadır.

Tüm bu gelişmeler ve artan taleplerle, santrallerin yetersizliği ile gelişen sesli yanıt sistemi, hayatımızı kolaylaştıran belli bir düzende hızla ilerlemektedir. Sistemin çalışması ise oldukça sistematik ilerlemektedir. Santral sistemleri kendi içinde analog ve dijital olarak kodlamakta, çalışan ara ve ana operatörlerin olduğu, anonsların dâhili ve harici olarak kullanıldığı sistematik ve kusursuz bir akış sergilemektedir.

Santral sitemleri için mesai harcayan çalışanları, zamandan ve mekândan bağımsızlaştıran santral sistemleri, gelen çağrıları sizin yerinize takip ederek çeşitli bölümlere bağlı diğer cihazlara iletir, gerekli durumlarda gelen çağrılara yanıt vermenizi sağlar.

Sesli Yanıt Sisteminin Kullanım Amacı

Dışarıdan gelen çağrıyı, numarayı ve hatta sesi tanıyan, kişisel verilere göre işlemleri hızlandıran bir sistemde IVR sesli yanıt sistemidir. IVR seslendirme, web ve sunucu tabanlı çalışır, şirketinize gelen çağrıları sorunsuz bir şekilde son hatta bağlar. Bu şekilde şirketinize hem ekonomik hem de zaman yönünde fayda sağlar. Bu sistem müşteriniz ve hedef kitlenize çok daha hızlı ulaşmanızı, birebir görüşmelerde karşılaşabileceğiniz sıkıntıların ortadan kalkmasını sağlar.

Farklı yazılımlar nedeniyle çağrı merkezi veya müşteri hizmetleri diye adlandırılan IVR sesli yanıt sistemi( sys) , müşteri ilişkilerini pozitif şekilde artırarak firmanıza saygınlık katar. Dışarıdan gelen çağrılar için telefonun diğer ucunda gerçek bir ses bekleyen kimi müşteriler, hızlı ve kaliteli hizmet ile oldukça memnun kalmaktadır. Dolayısıyla günümüz koşullarında ulusal tabanda her firmanın sesli yanıt sistemi IVR ye ihtiyacı vardır.

Hizmeti alanları için karışık olduğu düşünülen sistemler, müşterinin doğrudan müşteri temsilcisine bağlanmaya gayretiyle sonuçlanmaktadır. Şirketlerin profesyonel ve kurumsal çalışma standartlarının yükselmesi için bu alana yatırım yapmaları gerekmektedir. Sesli yanıt sistemi (sys) kurulum başlangıcı aşamasından, kullanıma hazır son aşamasına kadar verilen hizmetlerle ilgili bütün departmanların çalışması ve iyi bir stratejik planlama yapılmasını zorunlu kılar.

Bugün, bu stratejiyi en iyi kullanan ülkeler sıralamasında Türkiye’ nin yeri sonlarda gözükse de kamu hizmetlerindeki sesli yanıt sistemleri kendini yenilemiş modern ve teknolojik alt yapısı olan hizmetler getirmiştir. Bu hizmetlere 112 Acil, 155 Polis İmdat ve 110 İtfaiye örnek olarak verilebilir.