Sesli Yanıt Sisteminin Faydaları

0
357

İletişimin giderek rekabet kurallarına göre şekillendiği bir çağdayız. Artık rakiplerimizden farklılaşmak ve ayrıca müşterilerimiz için özel olmak için farklı seçenekleri değerlendiriyoruz. Müşterilerine sunduğu hızlı iletişim ile firmalara kolaylık ve avantaj sağlayan sesli yanıt sistemi de bu imkânların başında geliyor. SYS alanında çözüm olmaya adayız.

IVR yani Interactive Voice Response ismi ile kendini çok doğru tanımlayan bu sistem, aramaların hızlı ve doğru bir şekilde yönlendirilmesi için kurulmuş. İstenen birime doğru tuşlama ile ulaşılan sistemde, etkileşim otomatik bir şekilde olur. Önceden kaydedilen sesli mesajlar arasına dilediğiniz seçeneği eklemenizi sağlayan sesli yanıt sistemi; bir diğer adıyla SYS, telefon tuşları ile kolayca ulaşmak istediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlar.

Hedef kitlenize göre iletişim kurun

Güçlü bir pazarlama stratejisi oluşturmanızı sağlayan IVR ile hedef kitlenize göre iletişim kanalları oluşturabilirsiniz. Müşteri profilinize göre şablon oluşturma ve hedef kitleniz ile çift yönlü iletişim kurma imkânı sunan sesli yanıt sistemi ile müşterileriniz kişisel bilgileri ile işlem yapabilir ya da isteğine göre müşteri temsilcinize ulaşabilir. IVR şablonu yardımıyla önceden belirlediğiniz bir tuş ile mevcut aramalarınızı dilediğiniz kişi veya sisteme yönlendirebilirsiniz. Böylece hedef kitleniz olan müşterilerinizin bilgi alma hızı artar; firmanızın güvenilirliği yüksek seviyede seyretmeye devam eder. Ürünleriniz, hizmetleriniz, kampanyalarınız veya reklam tanıtımlarınızın kısa zamanda müşteriniz ile birebir sizin tarafınızdan paylaşılmasını istiyorsanız; sesli yanıt sistemini kullanmanız ilk önceliğiniz olmalıdır.

Sesli yanıt sisteminin hedef kitleniz için bir diğer önemli özelliği ise geri dönüşler için sağladığı olumlu katkıdır. Aynı zamanda şikayet oranlarını da düşüren SYS sayesinde müşteri memnuniyeti oranlarınız giderek yükselecektir.

IVR’ın firmalara sağladığı avantajlar

Herhangi bir lisans ihtiyacı olmadan birden fazla dış hat için aynı anda çoklu cevap verebilen SYS yani IVR, farklı lokasyonlarda aynı santrali kullanmanızı sağlar. Kullandığınız santrale önceden tanımlayacağınız anketler veya tanıtıcı reklamlar için de oldukça avantajlı bir kullanıma sahip olan sesli yanıt sistemi, tuşlama haritasına göre farklı uygulamalara bağlanabilir.

Arayan müşteriyi tanıyıp buna göre telefonu cevaplandıran çağrı merkezi SYS, borç sorgulama, kargo durumu sorgulama veya ödeme/tahsilat bilgilerinin durumunu öğrenme konularında da firmalara destek sağlar. Web tabanlı bir sistem olması sebebiyle donanım yatırımı ihtiyacı olmayan SYS, arayüzü ile de kullanıcıların kolayca adapte olmasını sağlar.

 IVR (SYS) ile ödeme kolaylığı

Teknoloji alanında meydana gelen son gelişmeleri sistemine entegre eden sesli yanıt sistemleri, artık günlük hayatımızı kolaylaştırmak için de her an destek oluyor. Ödemelerinizi online olarak yapma imkânı sunan SYS sayesinde kredi kartınız ile pratik alışverişler yapabiliyorsunuz.

Cep telefonları ve tablet gibi internete bağlanabilen tüm cihazlarla yapılabilen ödemeler, IVR entegrasyonu sayesinde gerçekleştiriliyor. Telefon ile satış yapan firmaların tahsilatı için kullandığı sesli yanıt sistemleri artık alınan ödemelerin online olarak da kaydını tutuyor. Kişisel bilgilerini telefon yolu ile tuşlayan müşteriler, hızlıca alışverişlerini gerçekleştiriyorlar.

Santral seslendirmeleri, anons sistemlerinde Türkiye’ nin sesi olan firmamız sesli yanıt sistemlerinde en kolay yolda en hızlı ve kusursuz sunumlarıyla bir telefon kadar yakınınızda.

Santraller ve çağrı merkezi sistemlerinde kullanılan Sys için kadın ve erkek seslerimizi dinleyebilirsiniz.

Santralinize ulaşan çağrıları profesyonelce, kaliteli ve hızlı bir şekilde karşılayan; sonuca ulaştıran sesli yanıt sitemi ile ilgili kişiye mesaj bırakabilir; şahsi telefonuna ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu kullanımı kolay sistemi kullanmak içinse yapmanız gereken Sibel Seslendirme ile Santral Anons’a ulaşmak!

TEILEN

CEVAP VER