Yabancı Dilde Santral Anonsu

Santral anons seslendirme, firmaların ve kurumların müşteri ile ilk birebir iletişime geçtiği alan olan telefonun optimum seviyede kullanılması için en öncelikli yöntemlerin başında gelir. Günümüzde santral anonsu olmayan bir firma düşünmek imkânsızdır. Zira şirketler artık tüm müşterilerine eşit oranda hizmet vermek için çalışmaktadır. Yabancı dilde seslendirme de bu alanda firmaların sahip olduğu en önemli kaynakların başında gelir. 

Santral anons, şirketlerin elinde bulunan ve avantajını kullanmak için birçok seçeneğe sahip bir sistemdir. Firmalar bu yolla müşterilerini dinler, onlara ulaşır ve hızlı bir şekilde çözüm alternatifleri üretilmesini sağlar. Böylece kapsamlı bir iletişim ve PR çalışması yapılmış olur. Bu da firmaların yatırımlarını bu alana yapmalarını sağlamaktadır.

Yabancı dilde seslendirmenin önemi

Günümüzde birçok marka, firma veya ürün, yabancı dilde seslendirmeyi tercih etmektedir. Bunun nedeni, markanın veya kurumun müşteri ile daha yakından temas kurmak istemesidir. Zira kendi dilinde bir tanıtım, kampanya veya müşteri hizmeti duyan birey, kendini özel hissedecek, bu da kurumun olumlu bir geri dönüş almasını sağlayacaktır. Özellikle son yıllarda zorunlu hale gelen İngilizce santral sesleri, alanınız genişletmeyi sağlamıştır.

Yabancı dilde seslendirme yapan seslendirme ajansları, bu çalışmayı profesyonel olarak yapan yabancı seslendirme sanatçıları ile birlikte çalışmaktadır. Bu çalışmalar genel olarak metinlerin seslendirme sanatçısı ile paylaşılmasıyla başlar. İngilizce santral metni, kurumun, tanıtımı yapılacak ürünün veya karşılama anonsunun vermek istediği mesajı tam olarak yansıtmalıdır. Doğru bir santral fon müziği ile kullanılan İngilizce santral konuşmaları, mesajı doğru adrese ulaştırıp, algıyı istenen düzeyde oluşturacaktır.

Hangi yabancı diller tercih ediliyor?

Yabancı dilde seslendirme alanında bazı diller öncelikli kullanılmaktadır. Bu arz ve talep dengesi sebebiyle ortaya çıkmış, günün şartlarının yansımasıdır. Özellikle Türkiye’de ikinci dil olarak kullanılan İngilizce ilk olarak tercih edilen dillerin başında gelir. Ardından Rusça, Almanca ve Fransızca sıkça yabancı dilde seslendirme yapılan dillerdendir. Son yıllarda ise özellik gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak için ortaya çıkan bir ihtiyaç da Arapça dilinde seslendirmelerdir. Bu diller ülkemizde yoğun olarak seslendirme yapılan dillerin başında gelir.

IVR sistemini kullanan mecraların başında ise özellikle yabancı dilde eğitim veren okullar gelmektedir. Dil ihtiyacını santral anons sistemi ile karşılayan okullar, öğrencileri ve velileri için emsalsiz bir ihtiyaca cevap vermektedir. Sistemi kullanan diğer birimlerse yabancı misafirleri bulunan oteller, hastaneler ve şüphesiz turizm acenteleridir. Yabancı müşteri sayısının artması da bu ihtiyacı giderek büyütmüş, şirketler bu ihtiyaca cevap vermek için çeşitli sistemler kullanmaya başlamışlardır.